Email Marketing 10 yıl önce bugün! | Sabuni Bitkisel Doğal Sabunları

10 yıl önce bugün!

2001 yılında Türkiye’nin ilk Bitkisel Doğal Sabun Web Sitesi olarak yayına başlayan dogalsabun.com web sitemiz, 2011 yılı itibarıyla 10 yaşını geride bırakarak 11 yaşına bastı.

O günden beri Osmanlı mirası doğal sabun geleneğini Sabuni (Osmanlı Türkçesi’nde sabun yapan kişi anlamına geliyor) markasıyla yaşatan Sabuni Bitkisel Doğal Sabunları, kurucusu Birkan Sunar ve www.dogalsabun.com web sitesi, sizlerin de değerli katkı ve ilgisiyle, Sabuni markasını ilk günkü heyecanla; doğallık adına prensip edindiği değerlerinden ödün vermeksizin sevgiyle yaşatıyor.

10 yılını tamamlayan girişimcilik ve başarı hikayemizin satır başlarını sizlerle paylaşmak arzusundayız. Nitekim geçen yıllar boyunca, hem kullanıcılarımızdan, hem de girişim hikayemizi yakından takip eden ulusal ve yerel, yazılı ve görsel medya/basından, bu uğurda faaliyet gösteren kuruluşlardan manevi destek gördük. Bugün sizlere kalpten bir teşekkürle yazmayı bu sebeple bir borç biliyoruz.

2001 yılında www.dogalsabun.com adresinde, ilk bitkisel doğal sabun sitemizi hayata geçirdik. O yıllarda doğal sabunlar üreticiliği, ticari bir iş kolu olarak bugün olduğu kadar yaygın değildi. Neredeyse Anadolu’nun her köşesinde üretilen, hem de yüzyıllardır üretilen ve bir Anadolu geleneği olan doğal sabun gerçeğine rağmen, belirli birkaç marka haricinde doğal sabun üretimi yaygınlaşmamıştı. Sabuni Bitkisel Doğal Sabunlarının, butik atölye konseptiyle doğal sabun üretimine başlayan ve ayakta kalabilen çok az sayıdaki atölyeden biri olduğuna zaman içinde şahit olduk.

Web sitesi açmak, içeriği zengin e-dergiler ile üyelerimize ulaşmak, marka tescili yapmak, TC Sağlık Bakanlığı’ndan resmi izin almak gibi; o yıllarda küçük girişimcilerin pek çoğunun aklına gelmeyecek ticari, teknolojik ve resmi tüm imkanlardan faydalanmak, tüm usul ve yönetmeliklere uygun hareket etmek ve yaptığımız işi boyutundan bağımsız -tamı tamına yapmak gibi bir idealle yola çıkmıştık. Bunların hepsini tek tek yerine getirdik. Ve genel kanının aksine, Türkiye’mizde, işini takip eden, araştıran, okuyan, öğrenen ve yeniliklere açık girişimcilerin başarıya ulaşmasında bir engel olmadığını yaşayarak gördük.

Pek çok TV kanalı tarafından onlarca kere canlı programlara davet edildik; girişimcilik hikayemiz onlarca gazete, dergi ve web sitesinde tanıtıldı. Hatta bir gün hikayemizin, “Üretimde Kadın” konu başlığı altında İlköğretim ders kitaplarına girdiğini gördük. Tabii ki hem şaşırdık, hem de sevindik.

Üniversiteler, STK’lar tarafından pek çok kere konuşmacı olarak seminerlere, kongrelere, derslere davet edildik; başarma gayretiyle üzerinde itina ile çalıştığımız girişimcilik projemizin ayrıntılarını katılımcılarla paylaştık.

Ulusal bir marka yarışmasında Jüri Özel ödülüyle taçlandırıldık.

Web sitemiz, kurulduğu günden beri google gibi arama motorlarında hep ilk başlarda yer aldı.

Doğal Sabun üretimine yönelik birikimimizi, bilginin paylaştıkça büyüyeceğine olan inancımız doğrultusunda bir hobi kursu olarak paylaşmaya başladık. Alışveriş merkezleri ve evlerimizi istila eden teknolojik harikalar arasına sıkışan hayatlara, özellikle anne-çocuk birlikteliği çerçevesinde farklı, akılda kalıcı ve kaliteli bir birliktelik imkanı verebilmek için sabunkursu.com web sitemizi de yayına geçirdik. Doğal sabun hobi kurs atölye çalışmalarımız, özellikle çocuklarıyla yapabilecekleri bir etkinlik arayışı içinde olan aileler ve kreş/anaokulları tarafından rağbet edilir hale geldi.

Bu arada, Japonya’dan ABD’ye kadar pek çok ülkeye doğal sabun sattık. Sabunlarımız Tokyo’dan, New York Manhattan’a, İngiltere’den, Hicaz coğrafyasına kadar alıcı ile buluştu.

Ve yine genel kanının aksine, ne basında, TV’de yer alırken, ne marka ödülü alırken, ne ders kitaplarına girerken, ne ihracat yaparken, kısacası hiç bir edinimimizde, – GENEL KANININ AKSİNE – yanımızda bir tanıdığımız (!), bize yol açan bir büyüğümüz (!) yoktu. Bu bize doğru bildiğimiz yanlışlar adına çok şey gösterdi. Bu ayrıntıyı burada samimiyetle paylaşmamızın sebebi, yeni girişimcilere kendi örneğimiz adına doğru referans olabilmektir. Nitekim her yıl bu konularla ilgili yüzlerce e-posta ve telefon alıyor; bildiklerimizi sizlere aktarmaya gayret ediyoruz.

Bu mutluluğumuza paydaş olduğunuz için hepinize teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,

Birkan Sunar
Sabuni Bitkisel Doğal Sabunları
Kurucu – Genel Müdür

 

2 Responses to 10 yıl önce bugün!

  1. Yalnızca bu konuda değil aslında bir çok konuda yararlı ve bilgilendirici dökümanları bu web sitesinde görmek mümkün. Web sitenizdeki tüm yayınları yakından takip ediyoruz kaliteli bir web sitesi emeği geçen arkadaşlara teşekkürler.

  2. Merhaba Birkan Hanım,

    Kurulduğunuz ilk günlerden bu güne sizi / yaptıklarınızı takip ediyorum.

    Kendimizi konumlandırırken “Ben bu işi, bu boyutta yapacak durumda değilim!” gibi genel bir kanı ile hareket ederiz çoğu zaman. Adımlarımızı atmaya başladığımızdaki bakış açımızı, uzun vadede olmak istediğimiz yere göre konumlandırdığımızda kimsenin kol kanat germesine gerek kalmadan bir yerlere gelinebiliyor. En baştan profesyonelce davranmak gelecekteki konumu belirleyen en önemli anahtar kuşkusuz.

    Yazdıklarınız ve yaptıklarınız için tebrik ederim. Yeni girişimci ruhlara da ufuk açtığınız için teşekkür ederim.

    Esen kalın,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir